| Camera | 48MP+64MP+48MP Main, 20MP+32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 7.82 Inches Foldable LTPO3 Display | |
| Sim | Dual SIM (2x Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, OxygenOS 13.2 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4805 mAh Battery |
| Name | OnePlus Open 5G |
|---|---|
| Model | Open 5G |
| Price | Unofficial Tk 200,000 |
| Brand | OnePlus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, October 19 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, October 26 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable LTPO3 Flexi-fluid AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 7.82 inches, 195.7 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 2268 x 2440 pixels |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | ~426 ppi density |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 48MP 64MP 48MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP 32MP |
| Camera Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | Unfolded: 153.4 x 143.1 x 5.8 mm Folded: 153.4 x 73.3 x 11.7 mm |
|---|---|
| Body Weight | 239 g or 245 g (8.43 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Emerald Dusk, Voyager Black |
| Operating System | Android 13, OxygenOS 13.2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 512GB UFS 4.0 ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 16GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4805 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO (E1+E5a), QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 67W wired, PD, 1-100% in 42 min (advertised) |
Good Looking Phone
Display: 7.6 Inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 4MP+10MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 200MP+10MP Main, 40MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8/12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 9.1 Inch IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 7MP Front
Chipset: Apple A16 Bionic (5 nm) Chipset
RAM: 6GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po, non-removable (28.6 Wh) Battery
View Details →
Display: 6.7 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 4323 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 10MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.5
Battery: 4500 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 7.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 64MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP+10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4356 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.53 inche OLED Display
Camera: 40MP+8MP+40MP+3D TOF Main, 32MP+3D TOF Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990
RAM: 12 GB RAM
OS: Android 10.0 (Ten)
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →